top of page

Show must go on!

Dobry spektakl sprawia wrażenie, jakby wykonany był przez artystów zupełnie bez wysiłku. Jest lekko, zachwycająco, magicznie. Czas mija nam w mgnieniu oka. Ale, wiadomo, jako widzowie mamy dostęp tylko do drobnego wycinka z życia tancerzy. Spektakl – zarówno dla poczatkujących, jak i profesjonalnych artystów – to zawsze ogromne wydarzenie! Publiczne występy są też niezwykle ważnym elementem edukacji. Zobaczmy, dlaczego już od najmłodszych lat warto oswajać dzieci ze światłami reflektorów. Zajrzyjmy też za kulisy końcowo rocznych występów w Szkole Le Pas…


Co tak na prawdę dzieje się na scenie?


Tancerz w trakcie spektaklu to prawdziwy agent 007 – mistrz wielozadaniowości. Kiedy my podziwiamy piękne ruchy i przeżywamy opowiadaną historię, on:

 • zapamiętuje sekwencje kroków,

 • nieustannie kontroluje przestrzeń (aby trzymać się układu, nikogo nie podeptać, nie zaburzyć harmonii),

 • wsłuchuje się w muzykę,

 • wczuwa w odgrywaną postać,

 • zachowuje czujność, w razie gdyby zaszła konieczność improwizacji…

I to wszystko łączy tak zgrabnie i sprytnie, że nawet nie podejrzewamy, ile ma na głowie!


Życie w pigułce


Ta umiejętność łączenia wielu zadań i ról nie byłaby możliwa, gdyby nie wielkie poczucie odpowiedzialności za siebie i za cały zespół. Już mali, początkujący artyści wiedzą, że wspólnie tworzą coś pięknego i tylko opiekując się sobą nawzajem, otrzymają wymarzony efekt.


Udział w spektaklach uczy zatem nie tylko empatii i współpracy, ale też uważności, skupienia, kreatywności i pokonywania własnych lęków. Dzieci oswajają się z nieprzewidywalnymi sytuacjami (no bo co zrobić, jak ktoś nagle zapomni kroków, przewróci się albo czegoś zapomni? Przecież show must go on! ☺ ). Mierzą się z wyzwaniami, których nie brakuje w dorosłym życiu. Co jednak ważne – uczą się tego w bezpiecznym gronie przyjaciół.


A co dzieje się przed spektaklem?


Już sam proces szykowania występu jest wspaniałą przygodą i cenną nauką. Praktykę sceniczną w ogóle traktuje się jako formę edukacji. Oczywiście wysiłek fizyczny działa zbawiennie na cały organizm. Ale praca nad spektaklem wykształca u dzieci cały wachlarz kompetencji miękkich. Młodzi artyści:

 • doceniają systematyczną pracę,

 • sprawniej komunikują się z rówieśnikami,

 • poznają swoje reakcje na stres i niepowodzenia,

 • radzą sobie z tremą,

 • uczą cierpliwego zdobywania wiedzy,

 • wiedzą, jak szukać nowych rozwiązań,

 • rozwijają kreatywność i ekspresję.

Same próby to nie wszystko!


Zanim jednak wpadnie się w wir nauki i prób… trzeba choreografię przygotować ☺ To cała praca koncepcyjna, którą kadra Szkoły Le Pas rozpoczyna na długo przed rozpoczęciem zajęć. Wymyśla motyw przewodni lub całą historię, którą uczniowie opowiedzą w przedstawieniu; dobiera odpowiednie utwory (czasem też techniczne dostosowuje do potrzeb danego układu); projektuje kostiumy i dodatki, aby idealnie oddawały charakter bohaterów.


Kiedy na sali ćwiczeń trwają ostatnie szlify, przychodzi czas na przygotowanie samej teatralnej sceny oraz całej oprawy. O czym trzeba pamiętać przed premierą?

 • o aranżacji świateł,

 • o opracowaniu szaty graficznej spektaklu (a to nie tylko plakat promocyjny),

 • o przygotowaniu programów i biletów dla widzów,

 • o zapewnieniu opieki zakulisowej dla młodych artystów,

 • o rozmowie z akustykiem, inspicjentem, oświetleniowcem i obsługą sceny i widowni – to dzięki nim możemy w pełni zrealizować naszą artystyczną wizję.

Dla początkujących tancerek i tancerzy przygotowywanie występu i jego prezentacja przed publicznością to nie tylko wspaniały sposób, aby poznać od podszewki pracę artysty. To też fascynująca droga do lepszego zrozumienia (i pokochania) samego siebie! Dla szkolnej kadry to niewyczerpane źródło inspiracji i wielkiej dumy z młodych pasjonatów sztuki.
92 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page