top of page

Tańczyć czy nie tańczyć? O zaletach baletu dla dzieci

Zaktualizowano: 13 cze 2021

Zastanawiacie się, czy zapisać Waszą pociechę na lekcje tańca klasycznego? A może zakochaliście się w balecie, ale nie wiecie, co powiedzieć rodzicom, żeby zgodzili się na wymarzone zajęcia? Oto garść argumentów, które pomogą rozwiać wątpliwości i poznać najważniejsze zalety baletu dla dzieci.


Zalety baletu – coś dla ciała


Właściwie każda aktywność fizyczna jest dla nas dobra. Ale balet to coś więcej. Przez taniec klasyczny przemawia w końcu ponad 300 lat tradycji i doświadczenia w pracy z ciałem. To dlatego balet potrafi wydobyć z nas jednocześnie siłę i delikatność, energię i skupienie. Zajęcia z profesjonalnymi instruktorami:

 • poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową,

 • stymulują rozwój wszystkich mięśni,

 • wzmacniają mięśnie i ścięgna,

 • uczą większej świadomości ruchu,

 • rozwijają szybkość, wytrzymałość, zwinność i gibkość,

 • dotleniają organizm,

 • ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała,

 • korygują wady postawy – balet skutecznie pomaga wyleczyć płaskostopie i skrzywienia kręgosłupa, ponieważ pracujemy głównie na mięśniach głębokich, utrzymujących całe nasze ciało w prawidłowej pozycji.

Na zajęcia baletowe dla dzieci mogą chodzić już 3-latki. Maluchy w tym wieku są szczególnie spragnione ruchu i nowych bodźców, a dodatkowo bardzo sprawnie wyrabiają w sobie dobre nawyki.


Zalety baletu – coś dla ducha


Taniec klasyczny to praca na zmysłach. Dzięki baletowym ćwiczeniom i nauce choreografii:

 • poprawiamy koncentrację i pamięć,

 • uczymy się precyzji i skupienia,

 • wyrabiamy poczucie rytmu,

 • rozwijamy wrażliwość muzyczną, wyobraźnię przestrzenną i kreatywność.

Zajęcia baletowe sprzyjają także prawidłowemu rozwojowi społecznemu dziecka. To może dość nieoczywista zaleta, ale nie mniej ważna. W trakcie lekcji dzieci dają upust swojej wyobraźni i energii, a przy okazji:

 • uczą się współpracować w grupie – z rówieśnikami i nauczycielem,

 • uczą się pokonywać trudności i radzić sobie ze stresem,

 • budują i wzmacniają poczucie własnej wartości.


Czy balet jest zdrowy dla dzieci?


To pytanie często spędza rodzicom sen z powiek. Tym bardziej, jeśli jesteśmy przytłoczeni historiami o poranionych stopach profesjonalnych baletnic i morderczych treningach. O codzienności zawodowych tancerzy będziemy jeszcze pisać. Póki co, możemy odetchnąć z ulgą, ponieważ zajęcia dla dzieci mają na celu przede wszystkim rozbudzenie w nich miłości do ruchu i sztuki.


W rękach doświadczonych instruktorów dzieci poznają baletową technikę w odpowiednim tempie. Ćwiczenia dla początkujących są tak pomyślane, aby były dostosowane do wieku uczniów, a więc ich poziomu psychicznego i fizycznego. Wspierają prawidłowy rozwój układu mięśniowego i szkieletowego, ale go nie obciążają.


Warto też wiedzieć, że dla dzieci w okresie przedszkolnym ruch jest niemal tak ważny jak powietrze! Wprowadzenie baletu na tym etapie, to odpowiedź na naturalne potrzeby młodych organizmów.


Zajęcia baletowe dla dzieci – wspólna decyzja


Z marzeniami różnie bywa – fascynacja tańcem klasycznym nie musi doprowadzić nas aż na deski opery. Jeśli jednak na myśl o balecie serce bije Wam szybciej, warto go posłuchać. Zajęcia taneczne to dla naszych pociech doskonały start. Nawet jeśli miłość do baletu okaże się tylko zauroczeniem, dzieci będą cieszyć się sprawniejszym i silniejszym ciałem, a raz rozbudzona czułość na piękno i sztukę zostanie z nimi do końca życia.
406 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page