top of page

Jak ubrać się na lekcję baletu?

Zaktualizowano: 30 sty 2021

Sala taneczna rządzi się swoimi zasadami. Podczas zajęć z baletu musimy zapomnieć na chwilę o spektakularnych kostiumach i całej finezji teatralnych dekoracji. Skupiamy się na ćwiczeniu techniki, interpretowaniu choreografii i poznawaniu baletowego savoir-vivre'u. Strój na balet dla dziewczynki i nastolatki powinien więc z jednej strony być skromny i elegancki, a z drugiej bardzo wygodny. Zanim zapakujemy na zajęcia wymarzone tutu, zobaczmy, co tak naprawdę powinno znaleźć się w torbie prawdziwej baletnicy.


Strój baletowy – podstawowe zasady


Taniec klasyczny jest fascynującą sztuką opowiadania historii i emocji, ale w ramach bardzo precyzyjnych reguł technicznych oraz estetycznych. Tej precyzji uczymy się od pierwszych zajęć. Można powiedzieć, że naukę baletowej dyscypliny zaczynamy już w momencie szykowania się do lekcji. Wygląd uczennic nie jest przypadkowy. O czym zawsze powinnyśmy pamiętać?

 1. Klasyczne uczesanie: przy pomocy szpilek fryzjerskich upinamy gładki kok, najlepiej z kucyka. Do podpięcia grzywki i wygładzenia fryzury używamy wsuwek. Na koniec nakładamy siateczkę, aby ujarzmić wszystkie kosmyki. Nie wpinamy żadnych ozdób!

 2. Brak biżuterii: bezwzględnie zostawiamy w szatni łańcuszki, bransoletki, pierścionki, kolczyki. Przy intensywnym treningu nawet najdyskretniejsza biżuteria może zrobić krzywdę nam lub naszym koleżankom.

 3. Odpowiednie rajstopy: wybieramy te białe, gładkie, o grubości 60 DEN.

Zobaczmy teraz, jaki strój kupić na balet w zależności od naszego poziomu zaawansowania.


Moja pierwsza lekcja – czy potrzebuję stroju baletowego?


Jeszcze nie. Jeśli wybierasz się na pierwsze zajęcia, ubierz:

 • obcisłe legginsy,

 • przylegającą bluzkę z krótkim rękawem,

 • wygodną bluzę (w której możemy być do momentu rozpoczęcia zajęć),

 • skarpetki (zwykłe lub antypoślizgowe).

Pamiętaj jednak o spięciu włosów w koczek i ściągnięciu biżuterii. Modowe fantazje zostawiamy za drzwiami baletowej sali – lepiej więc od razu przyszykować strój w stonowanych, jednolitych kolorach.

Strój baletowy dla poczatkujących


Grupy początkujące obowiązuje już baletowy dress code. Strój na balet dla dziewczynki powinien składać się z:

 • body,

 • tuniki (czyli zwiewnej, szyfonowej spódniczki),

 • baletek bez troczków (czyli bez tasiemek wiązanych wokół kostki),

 • białych, gładkich rajstop 60 DEN.

W naszej Szkole przyjmujemy tradycyjną estetykę wielu szkół baletowych – poczatkujące, dziecięce grupy tańczą w białych kostiumach, a uczennice z grup zaawansowanych w czarnych.

Strój baletowy dla zaawansowanych


W torbie bardziej zaawansowanych tancerek powinny znaleźć się:

 • body,

 • tunika,

 • baletki z troczkami,

 • białe, gładkie rajstopy 60 DEN,

 • ocieplacze na łydki – dzięki getrom ogrzewamy rozciągnięte mięśnie,

 • ocieplacze na stopy, czyli kapcie baletowe – powinny być na tyle elastyczne, aby swobodnie zrobić w nich rozgrzewkę, a jednocześnie mieć grubszą podeszwę, żeby nie zmarznąć. Podobnie jak getry, kapcie pomagają w ogrzaniu mięśni i ścięgien.

Baletnice z grup zaawansowanych zaczynają treningi w pointach. Tutaj jednak należy poczekać z ich zakupem. Ostateczną decyzję, czy jesteśmy gotowe na włożenie point, zawsze podejmuje nauczyciel. On też najlepiej doradzi nam, jaki model wybrać, i z której firmy.

A co oprócz stroju baletowego?


Praktycznym uzupełnieniem stroju na balet są baletowe bolerka. Mają długi rękaw, sięgają mniej więcej do połowy żeber i wiązane są na zakładkę. Przydadzą się w trackie rozgrzewki. Oprócz stroju baletowego, ocieplaczy i akcesoriów do upięcia koka warto mieć w torbie butelkę wody, mały ręcznik i przekąskę, która doda nam sił po treningu. Nie zapominamy oczywiście o dobrym nastroju i pełnej gotowości na spotkanie z prawdziwą sztuką! Gotowe?

463 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page